Głosowanie bez jednomyślności – co się wydarzyło?
Podczas sesji Rady Miejskiej Jastarni, która odbyła się 24 kwietnia 2025 r., doszło do niespodziewanego zgrzytu. Radni głosowali nad Uchwałą nr XIII/168/2025 w sprawie poparcia Stanowiska Rady Miasta Helu dotyczącego sprzeciwu wobec wpisania portu w Helu do rejestru zabytków. Chociaż niemal cała rada poparła uchwałę, jedna osoba zagłosowała przeciw — radna Michaela Gronalewska.
Warto dodać, że uchwały nie podjęły rownież: Władysławowo (odrzucono na komisji) i Kosakowo (odrzucono na sesji).
Dobra kawa = lepsze artykuły i brak reklam! Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz dorzucić nam symboliczną kawę! 🚀☕

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Dzień wcześniej, 23 kwietnia 2025 r., podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Współwłaściciel firmy rybackiej z helu, pan Ryszard Groenwald szczegółowo przedstawił, w czym leży problem związany z helskim portem.
W swojej wypowiedzi odniósł się miedzy innymi do opracowania z 2010 roku dotyczącego planu rozwoju portu. Podkreślił, że basen wewnętrzny, będący najstarszą i najbezpieczniejszą częścią portu ze względu na warunki hydrologiczne, od czasu przekazania portu Gminie Hel przez Skarb Państwa nie został rozbudowany — nie powstał ani jeden metr nowych nabrzeży czy falochronów, ani też nie przybyło bezpiecznych miejsc postojowych. Zwrócił uwagę, że ewentualna zabudowa turystyczna w tym miejscu doprowadziłaby do wyparcia rybaków przez mieszkańców apartamentowców w bardzo krótkim czasie. Dodał również, że od momentu przejęcia portu, czyli od 16 lat, Gmina Hel nie przeprowadziła żadnych konsultacji z rybakami. (cała wypowiedz poniżej)
Burmistrz Helu na tej samej komisji odczytał swoje oświadczenie, a następnie odparł zarzut o braku konsultacji i potwierdził, że potrzebny jest kompromis. (cała wypowiedz poniżej)
Kolejna głos zabrała pani Edyta Koleńczuk, która poruszyła temat inwestycji deweloperskiej, przysłaniającej latarnię morską w Darłowie. W związku z tą inwestycją światło latarni musiało zostać przeniesione, aby mogła ona dalej pełnić swoją funkcję. Pani Edyta w swojej wypowiedzi stwierdziła, że to rybacy wprowadzili do portu inicjatywę rozwoju. (cała wypowiedz poniżej.)
Wypowiedź przedstawicieli deweloperów trwała około minuty, po czym przewodniczący komisji odebrał im głos za kreowanie wrażenia wpływu na jego decyzje. (całość poniżej)
Skarga na uchwałę Rady Miejskiej do Wojewody
Uchwalając tę uchwałę, pojawiła się skarga ze strony społecznej, kwestionująca zasadność poparcia stanowiska sprzeciwiającego się wpisowi portu do rejestru zabytków. Skarżący twierdzą w swoim piśmie, że Rada Miejska złamała co najmniej trzy przepisy prawa. Dla dobra sprawy całość skargi opublikujemy po jej rozpatrzeniu przez Wojewodę oraz uzyskaniu zgody strony skarżącej.

Dlaczego port w Helu trafił do rejestru zabytków?
Wpisanie portu do rejestru zabytków to efekt decyzji konserwatora zabytków, który uznał wartość historyczną i architektoniczną obiektu, podkreślając jego unikalny modernistyczny styl zabudowy. To pierwszy port w powiecie puckim objęty taką ochroną, co czyni go wyjątkowym miejscem na Pomorzu.
Rzecznik konserwatora zabytków w Gdańsku potwierdził, że wpisanie portu miało zablokować inwestycje deweloperską.
Konsekwencje decyzji:
- Każda modernizacja wymaga zgody konserwatora.
- Możliwe ograniczenia inwestycyjne.
- Potencjalne wsparcie finansowe na renowację.
- Ochrona historycznego charakteru miejsca.
- Zablokowanie planowanych inwestycji deweloperskich.
Dobra kawa = lepsze artykuły i brak reklam! Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz dorzucić nam symboliczną kawę! 🚀☕

Sprzeciw Rady Miasta Helu
26 lutego 2025 r. Rada Miasta Helu podjęła stanowisko sprzeciwiające się decyzji konserwatora. W swoim dokumencie podkreślili m.in.:
- Brak wyjątkowych wartości historycznych i architektonicznych.
- Negatywny wpływ ograniczeń konserwatorskich na rozwój gospodarczy.
- Dodatkowe obowiązki dla właścicieli i operatorów portu.
- Ryzyko ograniczenia funkcjonalności portu morskiego.
W tle całej sprawy pojawia się także temat inwestycji deweloperskich. Strona społeczna alarmowała, że w miejscu historycznej zabudowy portowej planowane były duże projekty budowlane. Właśnie obawa przed “betonowaniem” portu i utratą jego charakteru była jednym z argumentów za wpisem do rejestru zabytków.
Głosowanie radnej Gronalewskiej
Dlaczego radna Michaela Gronalewska zagłosowała przeciw? Oficjalnie nie znamy powodów jej decyzji. Jednak słuchając wypowiedzi, które miały miejsce podczas sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej możemy stwierdzić, że była jedyną radną, która nie przyłożyła ręki do wyrażenia poparcia dla stanowiska Helu, a tym samym stanęła w obronie rybołówstwa.
Co dalej?
Brak jednomyślnych głosów w tak ważnej sprawie pokazuje, że temat ochrony portu w Helu dzieli nie tylko mieszkańców, ale również przedstawicieli lokalnych władz.
Decyzja konserwatora jest obecnie prawomocna.
Dobra kawa = lepsze artykuły i brak reklam! Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz dorzucić nam symboliczną kawę! 🚀☕
